Pozwól, ze na początek przedstawię Ci fakty i mity na temat tej ciekawej rośliny.
Na początek wyjaśnienie…

Czym jest olej rycynowy?

Olejek rycynowy pozyskuje się z jednej z najbardziej trujących i niebezpiecznych roślin świata zwanej „rącznikiem pospolitym”. Wszystkie części tej rośliny zawierają rycynę, która jest białkiem o właściwościach toksycznych. Największe stężenie trucizny znajduje się w ziarnach rącznika. Dla człowieka dawką śmiertelną jest 0.2 g rycyny czyli mniej niż 5 ziarenek. Rycyna zabija bardzo szybko i boleśnie, bo unicestwia wszystkie narządy wewnętrzne człowieka.Roślina pochodzi z Afryki, ale można ją spotkać również w Polsce jako roślinę ozdobną.

Zastosowania oleju rycynowego:
Olej rycynowy jest znany przede wszystkim ze swoich właściwości pielęgnacyjnych.
Mało kto jednak wie, że stosowany jest również jako środek silnie przeczyszczający w przypadku zaparć. Używany jest zarówno u dorosłych jak i dzieci, nie jest jednak polecany ze względu na występujące po nim niekontrolowane biegunki i bóle brzucha.
Dostępny jest w każdej aptece za mniej więcej 10 zł.

 

 

OLEJ RYCYNOWY WPŁYWA NA SZYBSZY POROST WŁOSÓW – NIE
Owszem stosowany jest w przypadku łysienia i nadmiernego wypadania włosów, jednak nie wpływa na ich szybszy porost, a na wzrost NOWYCH włosków.

 

OLEJ RYCYNOWY MA WŁAŚCIWOŚCI NAWILŻAJĄCE – NIE
Absolutny bubel. Olej rycynowy ma to do siebie, że bardzo przesusza skórę głowy, dlatego nie powinny go stosować osoby walczące z łupieżem, przeproteinowaniem włosów, czy w przypadku gdy ich struktura jest wysoko-porowata. Ważne jest by po zastosowaniu tego oleju zadbać o ich nawilżenie używając np. maski nawilżającej lub miodu z żółtkiem jaja kurzego.

 

OLEJ RYCYNOWY ZAPOBIEGA WYPADANIU WŁOSÓW – TAK
Jak najbardziej! To właśnie dzięki tym właściwościom olej rycynowy jest tak uwielbiany. Trzeba jednak pamiętać o regularnym stosowaniu połączonym z masażem skóry głowy w miejscach, gdzie włosów mamy najmniej (np. zakola).
Wmasowując go w skórę głowy należy mieć czyste ręce aby nie przenosić bakterii na skalp. Efekty widać po mniej więcej miesiącu, dlatego trzeba być cierpliwym i nie poddawać się po kilku dniach. Cebulki nowych włosów potrzebują trochę czasu aby ponownie wykiełkować. Są jak dzieci. Trzeba o nie zadbać, popieścić a czasem przekupić, siłą niczego nie osiągnięcie, bo na złość nie urosną 🙂

OLEJ RYCYNOWY WZMACNIA RZĘSY I JE ZAGĘSZCZA – NEUTRALNIE
Tej informacji nie mogę zaliczyć ani do fałszu ani do prawdy ze względu na to, że u niektórych faktycznie wpływa na zagęszczenie i wzmocnienie struktury rzęs, a u innych działa zupełnie na odwrót. Czasami zdarza się, że rzęsy wypadają i robią miejsce nowym mocniejszym i grubszym, ale nie jest to reguła. Dlatego też w przypadku kiedy wypadną i przerzedzą się, a my nie zauważymy żadnych zmian mimo kontynuowania olejowania, powinnyśmy zaprzestać kuracji, aby nie zrobić sobie jeszcze większej krzywdy.

OLEJ RYCYNOWY UCZULA – NEUTRALNIE
Tak jak każdy produkt, kosmetyk, jedzenie tak i olej rycynowy może nas uczulać.Jeżeli po zastosowaniu skóra głowy zacznie Cię swędzieć, lub powstaną zaczerwienienia czy strupki, lub zauważysz łupież, nie powinnaś kontynuować jego używania. Widocznie Ci nie służy, lepiej jest nie eksperymentować na swojej skórze i niepotrzebnie ryzykować.

 

WZMACNIA I PRZYŚPIESZA POROST PAZNOKCIA – TAK
Jak najbardziej jest to prawda! Jeżeli regularnie będziesz używać oleju rycynowego jako odżywka do paznokci, to zaczną one rosnąć jak ciasto na drożdżach. Płytka paznokcia również jest stanowczo twardsza i odporniejsza na rozdwajanie się. Ważne jest aby mieć wtedy czyste ręce jeżeli używamy do tego rąk, aby do olejku nie dostały się bakterie. Ja wyczyściłam buteleczkę po zużytym lakierze do paznokci oraz pędzelek, przelałam tam olejek i nakładam go jak lakier. To bardzo ułatwia jego stosowanie. Na moje paznokcie zadziałał zniewalająco!

OLEJ RYCYNOWY PRZYSPIESZA PORÓD – TAK
Ale spokojnie! Tylko w przypadku gdy zastosuje się go doustnie.
Wywoływane przez olej rycynowy skurcze mogą przyczynić się do przyśpieszenia porodu, ale także go niepotrzebnie opóźnić ze względu na dodatkowy ból, który zwiększa tylko stres, a kobieta nie może się zrelaksować.Gwałtowna biegunka, wymioty i problemy z utrzymaniem kału wiążą się z dodatkowymi utrudnieniami przed porodem. Istnieje również ryzyko nadmiernej utraty wody i w efekcie do odwodnienia organizmu podczas porodu. Dlatego też nie powinno się stosować oleju rycynowego przed terminem porodu.

 

OLEJ RYCYNOWY MOŻNA STOSOWAĆ NA TWARZ – NEUTRALNIE
O oleju rycynowym wiele można usłyszeć, o jego właściwościach bakteriobójczych i przeciwzapalnych, a co za tym idzie jest idealny dla cery trądzikowej.
Krążą również plotki, że jest to idealny lubrykant przeciw starzeniu się skóry, ale tego niestety nie mogę potwierdzić, ani temu zaprzeczyć gdyż musiałabym wypróbować tego również na sobie, a póki co nie zmagam się z tym problemem 🙂
Niestety i tutaj tak samo jak pomóc, olej rycynowy może nam zaszkodzić ze względu na swoje właściwości wysuszające.
Jeżeli borykasz się z suchą i złuszczającą się skórą, lub suchymi „plackami” na twarzy, to odradzam Ci jego stosowania. Tak samo na skórze głowy, jak i na twarzy olej ten może Cię uczulić.
Warto się jednak przekonać. Kto wie, może na Ciebie będzie działał zniewalająco i pomoże Ci zwalczać Twoje skórne problemy?

OLEJ RYCYNOWY PLĄCZE WŁOSY – TAK
Niestety to prawda.
Olej rycynowy jest bardzo gęsty, tak więc stosowany na suche włosy może je tylko powyrywać i skołtunić.
Bardzo trudno się go nakłada i zmywa. Ważne jest, aby przed nałożeniem nieco go podgrzać (np. wlej go do plastikowego naczynka i włóż całość do małego garnczka z gotującą się wodą, powinna sięgać do krawędzi lub połowy naczynia z olejem.)
Warto zadbać o dokładne rozczesanie włosów i ich zwilżenie wodą.
Polecam nakładać olej tylko na skalp, gdyż na długości włosa możecie sobie zaszkodzić przesuszając je i kołtuniąc. Zaś jeżeli chodzi o zmycie oleju z głowy, możecie użyć szamponu z SLS lub tak jak ja w moim przypadku „Baby Dream” (łagodny szampon dla dzieci), który radził sobie z nim świetnie.

CZY OLEJ RYCYNOWY NA MNIE ZADZIAŁAŁ?
Niestety w moim wypadku olej rycynowy zadziałał tak zniewalająco tylko na paznokcie.
Faktycznie jestem w stanie je zapuścić na długo w ciągu miesiąca, są mocne i nie rozdwajają się.
Jeżeli chodzi o olejowanie włosów, był to koszmar.
Podczas nakładania oleju na głowę i wmasowywaniu, wypadało mi mnóstwo włosów i co chwila musiałam je ściągać z rąk. Samo zmywanie też było męczące, bo musiałam umyć głowę 3 razy.
Jednak nie poddałam się i spróbowałam również za drugim razem. Niestety miałam takie same problemy jak wcześniej, ale tym razem udało mi się zmyć olej szamponem „Baby Dream”
Jeżeli chodzi o twarz, postanowiłam nie próbować kuracji ze względu na to, że mam problemy z jej wysuszaniem się i walczę z suchymi plackami pojawiającymi się co jakiś czas na skórze.
Ale myślę, że oprócz kremu nawilżającego, kiedyś skuszę się na zastosowanie jakiegoś oleju.
Może arganowy, albo kokosowy, jeszcze się nie zdecydowałam 🙂
Próbowałam też stosować go na rzęsy. Przez 30 dni, nakładałam go co wieczór, kiedy kładłam się do łóżka (najlepiej użyć zużytej mascary, gdyż palcami łatwo jest przesadzić i ma się uczucie „ciężkiego” oka), ale jak pisałam wcześniej, tak i w moim przypadku rzęsy tylko się przerzedziły i na tym się skończyło.

 

 

MOJE PODSUMOWANIE
Tak jak w tytule, olej rycynowy ma to do siebie, że albo się go pokocha, albo znienawidzi.
Na innych będzie działał cudotwórczo, dla innych będzie złem ostatecznym.
Żadne kosmetyki nie działają na wszystkich ludzi w 100% tak samo. Zawsze znajdzie się jakieś ale, za i przeciw, dlatego zachęcam was do testowania za każdym razem. Opinii i gustów jest tyle co ludzi na świecie.Warto próbować i uczyć się na swoich błędach, dzięki nim jesteśmy bogatsi o doświadczenia

🙂

 

Komentarze:

One thought on “Olej Rycynowy – Pokochasz lub znienawidzisz!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *